Skip Navigation Links.

Образовен Развоен Комплет

MB80-US
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
MICRO:BIT
Образовен Развоен Комплет, micro:Bit
1.495 ден
(вклучено ДДВ): 71,19 ден
Беспл. Испор.
w

Образовен развoен комплет, micro:bit.

MB80-US - компјутер на единствена плочка, micro:bit go, џепна големина, забавен и лесен за користење.
Содржи 1x micro:bit и Упатство за брз почеток спакувани во малопродажен пакет, ова е идеална опција за креаторите да почнат да создаваат micro:bit проекти и да смислуваат решенија (потребен е USB кабел за програмски цели,  држач за батерии и 2x AAA батерии за напојување на вашиот micro:bit ако не сте поврзани на вашиот компјутер - се продаваат одделно).

micro:bit е џепен компјутер со кој можете да кодирате, прилагодувате и контролирате, за да ги заживеете вашите дигитални идеи, игри и апликации.

Со димензии од 4см на 5см, и дизајн за да биде забавен и лесен за користење, корисниците можат да создадат било што од игри и анимации, приказни во училиште, дома и во движење - се што ви треба е имагинација и креативност. micro:bit е целосно програмабилен. Тоа значи дека секоја од LED диодите може да се програмира поединечно, како и копчињата, влезовите и излезите, акцелерометарот, магнетометарот и Bluetooth Smart технологијата. micro:bit има веб-страница полна со јазици за кодирање , лекции, планови, вежби, и забавни идеи како помош.

 

Карактеристики:

 • Димензии: (5х4)cm
 • Тежина: 8g
 • Микропроцесор: 32-битен ARM® Cortex™ M0 процесор
 • 5x5 LED матрица со 25 црвени LED диоди која може да прикажува анимирани модели, лизгачки текст и алфанумерички знаци
 • Две програмабилни копчиња. Користете ги како контрола за игри или контролирајте музика на паметен телефон
 • Вграден детектор за движење или 3-AXIS дигитален акцелерометар кој може да детектира движење, на пр. тресење, навалување или слободно паѓање
 • Вграден компас, 3D магнетометар за да ја одредите насоката и аголот на вашето движење во степени и да откривање на присуство на одредени метали и магнети
 • Bluetooth® Smart технологија. Поврзете го micro:bit со други micro:bit-ови, уреди, телефони, таблети, фото апарати и други уреди од секојдневието
 • 20-пински работен конектор: Ова овозможува micro:bit да се поврзе со други уреди како што се Raspberry Pi, Arduino, Galileo и Kano преку стандарден конектор
 • Микро-USB контролер: Ова е контролирано од посебен процесор и го претставува micro:bit на компјутер како мемориска картричка
 • Пет прстенести влезови и излези (I / O), вклучувајќи напојување(PWR), заземјување(GRD) и 3 x I / O.
 • Системска LED диода x 1 (жолта)
 • Системски Прекинувач x 1

Апликации

 • Embeddet дизајн и развој

Содржина

 • 1x micro:bit,
 • Упатство за брз почеток.
Архитектура
ARM
Изведба
BBC Micro:bit Boards
Категорија
Образовен Кит
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.