Skip Navigation Links.

2xNPN транзистор

2SC3381-TOS
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 

2xNPN биполарен транзистор,
80V, 0.1A, 0.4W, 170MHz, SIL-7.

104 ден
(вклучено ДДВ): 15,86 ден
Беспл. Испор.
w

Транзистор е полупроводничка компонента која се користи за засилување и прекинување на електронски сигнали и електрична енергија. Составен е од полупроводнички материјали и има најмалку три изводи за конекција со надворешното коло. Напонот или струјата доведена на едниот пар изводи на транзисторот прави промени во струјата која тече низ другиот пар изводи. Бидејќи излезниот сигнал може да биде со поголема амплитуда од влезниот сигнал, транзисторот всушност може да засилува сигнали.
Биполарните транзистори се наречени така затоа што нивното функционирање се базира на електрони и шуплини. Овие два типа на носители на електрицитет се карактеристични за двата типа на полупроводнички материјали. За разлика од нив, униполарните транзистори, како што се транзисторите со ефект на поле (FET), имаат само еден тип на носители на електрицитет. 
NPN е еден од двата типа на биполарни транзистори, кој се состои од P-тип на полупроводник (базата) сместен помеѓy два слоја на N-тип полупроводник. Малата струја која влегува на базата ќе се засилува за да генерира голема колекторска и емитерска струја.

Тип
NPN
Напон Колектор - База (Vcbo) 80 V
Напон Колектор - Емитер (Vceo) 80 V
Колекторска струја (Ic) 0,1 A
Моќност на дисипација (Pd) [Tamb.≤25°C] 0,4 W
Транзиентна фреквенција (fТ) 170 MHz
Kуќиште
SIL

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2019 Loging Electronics. All rights reserved.