Диода

BY399.
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 

Брза прекинувачка диода,

800V, 3A, 500ns, DO-201.

12 ден
(вклучено ДДВ): 1,83 ден
На лагер
w

Диода е електронска компонента со два терминали и со асиметрична преносна карактеристика, со мал (идеално нула) отпор спрема течењето на струја во една насока, и висок (идеално бесконечен) отпор во другата насока. Полупроводничката диода, најчестиот тип денеска, е кристално парче од полупроводнички материјал со P-N спој поврзан помеѓу двата електрични терминали.
Најчестата функција на диодата е да овозможува проток на струја во една насока (наречена директна насока на диодата), а да го блокира течењето на струјата во обратна насока. Со ова, диодата може да се замисли како еден вид на електричен вентил. Ова унидирекционално однесување на диодата се нарекува насочување (исправување), и се користи за конверзија на наизменичната струја (AC) во еднонасочна струја (DC).

Макс. Инверзен напон 800 V
Макс. Струја во директна насока (If) 3 A
Пад на напон во дирeктна насока (Vf@If-max) 1,2 V
Макс. Време на опоравување (t-rr) 500 ns
Куќиште
DO-201

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2019 Loging Electronics. All rights reserved.