Аналоген температурен сензор

LM35DZ-NSC
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Код од Произв.: LM35DZ/NOPB ROHS

Прецизен температурен сензор,
(0 - 100)°C, ±0.5°C, TO-92.

115 ден
(вклучено ДДВ): 5,48 ден
Беспл. Испор.
w

LM35 претставува прецизен интегриран температурен сензор, со излезен напон линеарно пропорционален со температурата во Целзиусови степени. LM35 има предност во однос на линеарните температурни сензори калибрирани во ° Келвинови, затоа што корисникот немора да одзема голема константна вредност од излезниот напон за да добие задоволителна Целзиусова скала. LM35 не бара никакви дополнителни надворешни калибрации и нагодувања за да обезбеди типична точност од ±0.25°C на собна температура и ±0.75°C во целиот температурен опсег. Ниската излезна импеданса, линарниот излез и прецизната внатрешна калибрација на LM35 го прават интерфејсот кон контролното коло или читањето на температурата особено лесно. Колото работи со единечни напојувања, но и со симетрични напојувања.

 

Карактеристики:

  • Калибриран директно во ° Целзиусови
  • Линеарен +10mV/°C Фактор на скала
  • 0.5°C Обезбедена точност (на +25°C)
  • Деклариран за опсег од 0°C до +100°C
  • Погоден за апликации со далечинска контрола
  • Работи со напојување од 4 до 30V
  • Потрошувачка помала од 60μA
  • Мало самозагревање, 0.08°C во воздух
  • Нелинеарност само ±0.25°C типично
  • Ниска излезна импеданса, 0.1W за 1mA товар
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.