Дигитален температурен сензор

DS1820
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Код од Произв.: MIKROE-56

1-Wire Дигитален Термометар,
(-55 - 125)°C, ±0.5°C, TO-92.

395 ден
(вклучено ДДВ): 18,81 ден
Беспл. Испор.
w

DS1820 е Дигитален Термометар кој овозможува 9–битни целзиусови температурни мерења и има аларм функција со програмибилни максимални и минимални точки на окинување (trigger). DS1820 комуницира преку 1-Wire магистрала која по дефиниција користи само една комуникациска линија (и маса) за да комуницира со централниот микропроцесор. Колото има работен температурен опсег од –55°C до +125°C и точност од ±0.5°C во опсегот од  –10°C до +85°C.
Како дополнување, DS1820 може да се напојува директно од комуникациската линија (“паразитно напојување”), елиминирајќи ја потребата од надворешно напојување.
Секој DS1820 има уникатен 64-битен сериски код, кој овозможува повеќе DS1820 сензори да функционираат на иста 1–wire магистрала; па, едноставно е да користите еден микропроцесор за да контролирате повеќе DS1820 сензори распоредени на голема површина.
Апликациите во кои може да се искористат овие сензори вклучуваат HVAC контроли, системи за температурен мониторинг во објекти, опрема или машини, и системи за мониторинг и контрола на процеси.

 

Карактеристики:

  • Уникатен '1-Wire' интерфејс кој користи само еден пин за комуникација
  • Нема потреба да дополнителни надворешни компоненти
  • Може да се напојува од комуникациската линија
  • Нема потреба од standby напојување
  • Овозможува мерења од -55°C до +125°C во чекори од 0.5°C. Fahrenheit еквивалент е -67°F до +257°F во 0.9°F чекори
  • Температурата се чита како 9-битна дигитална вредност
  • Конверзијата од температура во дигитална вредност е околу 200 ms (типично)
Работен температурен опсег -55 - +125 °C
Примена
Општа намена
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.