A/D Конвертор

ADC0809CCN.
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
NATIONAL-SEMICONDUCTOR

Аналогно-Дигитален Конвертор (ADC),

8-ch, 8-bits, ±1 LSB, DIP-28.

389 ден
(вклучено ДДВ): 18,52 ден
Беспл. Испор.
w

ADC0809 е монолитно CMOS коло за аквизиција на податоци кое има 8-битен аналогно/дигитален конвертор, 8-канален мултиплексер и микропроцесорска контролна логика.
8-битниот A/D конвертор користи сукцесивна апроксимација како техника за конверзија. Конверторот има интегриран компаратор со висока импеданса, 256R напонски делител со аналоген преклопник и регистар за сукцесивна апроксимација.
8-каналниот мултиплексер може директно да пристапи до било кој од осумте единечни аналогни сигнали. Ова коло ја елиминира потребата од дополнителни нагодувања на нулата и максималната вредност.
Лесната конекција со микропроцесори е овозможена со декодираните адресни влезови на мултиплексерот и TTL TRI-STATE излезите.

Резолуција 8 Bits
Влезни канали 8
Време на конверзија 100 µs
Тотална грешка
±1 LSB
Модул за референтен напон
Надворешен
Дигитален излезен интерфејс
Паралелен
Диференцијален влез
Не
Куќиште
DIP
Број на пинови
28
Работен напон 4.5 - 6.0 V
Температурен опсег
-40 до +85 °C
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.