NPN транзистор

2N3055-ST
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Код од Произв.: 2N3055G

NPN биполарен транзистор,
100V/60V, 15A, 115W, 2.5MHz, TO-3.

290 ден
(вклучено ДДВ): 44,24 ден
Се очекува (внесете го во кошничка да видите за колку денови)
w

Транзистор е полупроводничка компонента која се користи за засилување и прекинување на електронски сигнали и електрична енергија. Составен е од полупроводнички материјали и има најмалку три изводи за конекција со надворешното коло. Напонот или струјата доведена на едниот пар изводи на транзисторот прави промени во струјата која тече низ другиот пар изводи. Бидејќи излезниот сигнал може да биде со поголема амплитуда од влезниот сигнал, транзисторот всушност може да засилува сигнали.
Биполарните транзистори се наречени така затоа што нивното функционирање се базира на електрони и шуплини. Овие два типа на носители на електрицитет се карактеристични за двата типа на полупроводнички материјали. За разлика од нив, униполарните транзистори, како што се транзисторите со ефект на поле (FET), имаат само еден тип на носители на електрицитет. 
NPN е еден од двата типа на биполарни транзистори, кој се состои од P-тип на полупроводник (базата) сместен помеѓy два слоја на N-тип полупроводник. Малата струја која влегува на базата ќе се засилува за да генерира голема колекторска и емитерска струја.

Тип
NPN
Напон Колектор - База (Vcbo) 100 V
Напон Колектор - Емитер (Vceo) 60 V
Колекторска струја (Ic) 15 A
Моќност на дисипација (Pd) [Tcase≤25°C] 115 W
Транзиентна фреквенција (fТ) 2,5 MHz
Kуќиште
TO-3
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.