П-Канален MOSFET

BSC030P03NS3
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Infineon
MOSFET P, 30 V 100 A, 125 W, TDSON, Интегрирана Диода
239 ден
(вклучено ДДВ): 36,46 ден
Б.Исп.одЛагер
w

Транзистор со ефект на поле (Field-Effect Transistor - FET) претставува тип на транзистор кој користи електрично поле за да ја контролира проводноста на каналот на еден тип од носителите на полнеж во полупроводнички материјал. FET-овите се униполарни транзистори затоа што тие функционираат со само еден тип на носители на електрицитет.

Metal–Oxide–Semiconductor Field-Effect Transistor (MOSFET, MOS-FET, или MOS FET) е транзистор кој се користи за засилување или прекинување на електрични сигнали. Иако MOSFET-от е компонента со 4 терминали наречени source (S), gate (G), drain (D), и body (B), сепак телото (body) т.е. подлогата на MOSFET-от често е поврзана со сорсот (source), што прави овој елемент да има всушност 3 терминали исто како и останатите транзистори со ефект на поле. Бидејќи овие два терминали се нормално конектирани меѓу себе (кусо врзани) внатрешно, само трите терминали се прикажуваат и на електронските шеми. Иако MOSFET-от до сега е најчесто користениот транзистор во дигиталните и аналогните кола, сепак порано многу почесто се користеа биполарните транзистори за истата намена.

Power MOSFET е специфичен тип на MOSFET дизајниран за да се справи со значително големи моќности. Во споредба со останатите полупроводнички компоненти, како на пример IGBT или тиристор, неговите главни придобивки се високата брзина на комутација и добрата ефикасност на мали напони. Слично како и кај IGBT, има изолиран гејт што овозможува лесно да се управува.

Тип
P-channel MOSFET
Тип на канал
Enhancement (индуциран)
Напон Дрејн - Сорс (Vdss) 30 V
Струја на Дрејн (Id) 100 A
Моќност на дисипација (Pd) [Tcase≤25°C] 125 W
Ниво на побуда на гејт
Standard
Отпорност Дрејн-Сорс (Rds-on) max. 0,0023 Ω
Време на вклучување (t-on) 27 ns
Време на исклучување (td-off) 98 ns
Интегрирана диода
Да
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.