N-канален MOSFET

2N7002.
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Код од Произв.: 2N7002-HT

N-канален MOSFET,
60V, 0.115A, 0.2W, 7.5Ω, SOT-23.

* интегрирана диода.

18 ден
(вклучено ДДВ): 2,75 ден
На лагер
w

Транзистор со ефект на поле (Field-Effect Transistor - FET) претставува тип на транзистор кој користи електрично поле за да ја контролира проводноста на каналот на еден тип од носителите на полнеж во полупроводнички материјал. FET-овите се униполарни транзистори затоа што тие функционираат со само еден тип на носители на електрицитет.

Metal–Oxide–Semiconductor Field-Effect Transistor (MOSFET, MOS-FET, или MOS FET) е транзистор кој се користи за засилување или прекинување на електрични сигнали. Иако MOSFET-от е компонента со 4 терминали наречени source (S), gate (G), drain (D), и body (B), сепак телото (body) т.е. подлогата на MOSFET-от често е поврзана со сорсот (source), што прави овој елемент да има всушност 3 терминали исто како и останатите транзистори со ефект на поле. Бидејќи овие два терминали се нормално конектирани меѓу себе (кусо врзани) внатрешно, само трите терминали се прикажуваат и на електронските шеми. Иако MOSFET-от до сега е најчесто користениот транзистор во дигиталните и аналогните кола, сепак порано многу почесто се користеа биполарните транзистори за истата намена.

Тип
N-channel MOSFET
Тип на канал
Enhancement (индуциран)
Напон Дрејн - Сорс (Vdss) 60 V
Струја на Дрејн (Id) 0,115 A
Моќност на дисипација (Pd) [Tamb.≤25°C] 0,2 W
Ниво на побуда на гејт
Standard
Напонски праг на вклучување Vgs(th) 1 - 2.5 V
Отпорност Дрејн-Сорс (Rds-on) max. 7,5 Ω
Време на вклучување (t-on) 20 ns
Време на исклучување (td-off) 20 ns
Интегрирана диода
Да
Kуќиште
TO-236 (SOT-23)

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2019 Loging Electronics. All rights reserved.