Ammeter Click Плочка

MIKROE-2377
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
MIKROELEKTRONIKA
Код од Произв.: MIKROE-2377
Ammeter Click Плочка, Додаток за Развојна Плочка, Мерење на AC/DC Струја
1.283 ден
(вклучено ДДВ): 61,1 ден
Б.Исп.одЛагер
w

Ammeter click е mikroBUS ™ дополнителна плочка за мерење на електрична струја (еднонасочна и наизменична).

На двата терминали со шрафови (+ и -) се приклучува струја, која потоа минува преку shunt отпорници. Напонот пропорционален на силата на струјата се генерира на отпорниците. Овој напон минува низ засилувач пред да се доведе во 12-битен ADC конвертот од кој потоа излегува дигиталната вредност преку интерфејсот на mikroBUS ™ SPI.
Фирмверот ја обработува дигиталната вредност за да се утврди точната јачина на струјата помеѓу 1mA и 1A за DC струја. Можно да се измери и AC струја со изведување на вредностите од пик до пик на мерења. Во исто време, напонот може да се следи директно преку АN-пинот.
Плочата може да се напојува со 3.3V или 5V (важно е да не се напојува од истиот извор на енергија кој сакате да се измери).

 

Апликации:

Мерење и следење на вредност на јачина на струја

 

Карактеристики:

  • MCP3201 ADC, MAX6106, AD8616 OpAmp
  • Максимален напон за безбедно користење: 48V
  • Клеми за сонди
  • 3.3V или 5V напојување
  • Мерење  на еднонасочна и наизменична струја
  • Мерен опсег од 1mA до 1A
  • Подготвени за употреба примери кои штедат време при развојот
  • Работи во сите компајлери на Mikroelektronika
Изведба
mikroBUS™ (Click Boards)
Работен Напон
5V
3.3V
Категорија
Мерење, Конвертори
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.