10DOF Click Плочка

MIKROE-2073
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
MIKROELEKTRONIKA
Код од Произв.: MIKROE-2073
10DOF Click Плочка, Додаток за Развојна Плочка,Подобрување на Хардверските Прототипови со 10DOF
2.619 ден
(вклучено ДДВ): 124,71 ден
Се очекува (внесете го во кошничка да видите за колку денови)
w

Дополнителна плочка - 10DOF click.

10DOF click е mikroBUS дополнителна плочка за подобрување на хардверските прототипови со 10DOF функционалноста (10 степени слобода). Click плочката има два модули од Bosch: BNO055, сензор за апсолутна ориентација од 9 оски и BMP180, дигитален сензор за притисок. BNO055 содржи 3 сензори: 16-битен жироскоп за 3-оски, 14-битен акцелерометар за 3-оски и магнетометар за 3-оски, како и 32-битен ARM® Cortex®-M0 MCU со фузија на алгоритмите на Bosch Sensortec сензорот. Сензорот за притисок се заснова на технологија на пиезо-отпотност, овозможувајќи висока точност, линеарност и долгорочна стабилност. 10DOF-click комуницира со целниот MCU-от преку интерфејсот mikroBUS ™ I2C (SCL, SDA), со дополнителни функции обезбедени преку INT и RST пиновите. Дизајниран да користи само 3.3V напојување.

 

Карактеристики:

 • Тип: движење
 • Апликации: 10DOF click е комплетна единица за мерење на инерција која може да се користи за подобрување на GPS навигацијата (со мртво пресметување), но исто така и во роботиката, уредите за фитнес, контролорите на игри, таблетите и другите уреди кои треба да бидат свесни за нивната позиција во просторот
 • Вградени модули: Bosch BNO055 сензор за ориентација, BMP180 дигитален сензор за притисок
 • Главни карактеристики:
  • Опсези на забрзување: ± 2g / ± 4g / ± 8g / ± 16g,
  • Опсег на жироскоп: ± 125º / s до ± 2000º / s.
  • Опсег на магнетометар ± 1300μT (x, y-оска), ± 2500μT (z-оска).
  • Опсег на притисок: 300-1100hPa (+ 9000m, -500m во однос на надморската висина)
 • Клучни придобивки:  Генерација на сигналот за прекин на движењето предизвикана од движењето
 • Интерфејс: GPIO, I2C
 • Влезен напон 3.3V
 • Компатибилност:  mikroBUS
 • Големина на плочката: (28.6 x 25.4)mm
Изведба
mikroBUS™ (Click Boards)
Работен Напон
3.3V
Категорија
Разно
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.