Повеќенаменски калибратор на електрични големини

FLUKE 5322A EU
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
FLUKE

Калибратор за тестери за безбедност и сигурност на електрични инсталации, кој ги заменува стандардните дискретни отпорнички декади и друга опрема за калибрација на овие тестери.

1.302.053 ден
(вклучено ДДВ): 198.618,25 ден
Се очекува (внесете го во кошничка да видите за колку денови)
w

Fluke 5322A е повеќенаменски инструмент кој ги заменува традиционално користените  дискретни отпорници, декадните отпорници и друга опрема која се користи за  калибрирање на електрични тестери. 5322А ја забрзува и поедноставува постапката за калибрацијата, а притоа операторот треба да владее и одржува еден калибратор наместо традиционалниот пристап со повеќе инструменти. Во комбинација со софтверот MET/CAL дополнитено се автоматизира постапката за калибрација, со што 5322А постанува моќна и доверлива опција за секоја лабораторија.

Со 5322A може да се калибрираат сите главни категории на тестери за електрична безбедност и сигурност. Придобивките од овој калибратор најдобро се опишуваат со клучната функционалност, но и широкиот спектар на опрема која може да се калибрира.

5322A може да ги калибрира следниве уреди:

 

 • Високонапонски тестери
 • Тестери за отпорност на изолација (мегаомметри)
 • Тестери за импеданса на јамка / линија
 • Тестери за континуитет
 • Тестери за отпорност на заземјување
 • Тестери на струја на истекување
 • Тестери на еквипотенцијалност
 • Тестери на диференцијални склопки (RCD)
 • Повеќенаменски тестери на инсталација
 • Преносни тестери на сигурност на електрични апарати (PAT)


Клучни карактеристики:
 

 • Континуално задавање на отпорноста и напонот со што се овозможува калибрација на тестери за отпорност на изолација до 5 kV. На тој начин се обезбедува поставување на било која вредност на отпорноста за таа да одговара на барањата на уредот под тест (DUT) и да го прилагоди излезот 5322A на номинална вредност, што помага во калибрирање на постарите тестери на изолација
 • Компензацијата на активната јамка го олеснува калибрирањето на тестерите на заштитни импеданси со елиминирање на преостаната импеданса на линијата за време на процесот на калибрација.
 • Извор од 600 V (опција VLC) овозможува калибрација на подрачјата за мерење на АС напон на сите мерни уреди. Оваа функција е исто така корисна за напојување на повеќе типови на PAT-тестери.
 • Генерирањето на низок отпор со 4 жилно поврзување овозможува прецизни мерења струјата и елиминирање на контактниот отпор при калибрација на тестерите на ниски отпорности (милиомметри и сл).
 • Дополнителните отпорници за висок напон 5322A-LOAD 5 kV вклучуваат можност за прецисно тестирање на високонапонски тестери.
 • Симулацијата на RCD овозможува тестирање на тестери на инсталации  и РАТ-тестери со одлична точност на времето и струјата.
 • Приказ на "чистината" на испитниот напон при испитување на високонапонски тестери, преку мерењата на брумот и мерењето на THD 
 • Компатибилноста со софтверот MET / CAL го автоматизира режимот на емулација на 5322A во 5320A за подобрена моќност и поголема конзистентност.


Комплетот содржи: напојувачки кабел, адаптер RCD-PAT, адаптер PAT-LOAD, R-мултипликатор со коаксијален кабел, делител од 10 kV, сет за HV-тест и комплет приклучоци со банана конектори

Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.