Функциски генератор на стандардни и произволни функции

INSTEK AFG-2005
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
INSTEK
Код од Произв.: AFG-2005

Функциски генератор за точно и прецизно генерирање на сигнал со синусна, правоаголна, триаголна и произволно дизајнирана функција.

17.352 ден
(вклучено ДДВ): 2.646,92 ден
Се очекува (внесете го во кошничка да видите за колку денови)
w

Instek AFG-2005 е DDS (Direct Digital Synthesized) базиран сигнал генератор дизајниран за едукациски и основни индустриски апликации, наменет за лесно и едноставно генерирање на синусна, правоаголна, триаголна и произволно дизајнирана функција. Има брзина на семплирање од 20MSa / s,10 битна вертикална резолуција и 4k точки должина на запис, со што на корисникот му се обезбедува   флексибилна околина за создавање на специфични бранови функции. Негови главни предности се уште и 0.1Hz резолуција за синусна, правоаголна и триаголна функција, заедно со 1% ~ 99% прилагодлива ширина на импулсот.

 

Карактеристики:

  • Фреквентен опсег: 0.1Hz до 5 MHz со 0.1Hz резолуција за синусен и правоаголен облик односно до 1MHz за триаголен облик
  • 20MSa / s брзина на семплирање, 10 битна вертикална резолуција и 4k должина на запис за произволните функции
  • Прилагодлива ширина на импулсот: 1% ~ 99%
  • Подесување преку нумеричката тастатура
  • Поставување на амплитуда, DC Offset и други клучни поставувања кои истовремено се прикажуваат на 3,5 "LCD дисплеј
  • USB поврзување за управување со уредот и создавање на произволни функции
  • Софтвер за генерирање на функции

Комплетот содржи:

  • Упатство на CD
  • Кабел за напојување
  • GTL-101 тест сонди
Начин на генерирање на бранова форма
Arbitrary function
Бранови функции
Правоаголна
Триаголна
Синусна
Шум
Фреквентен опсег 5 MHz
Резолуција на фреквенција 100 mHz
Брзина на семплирање 20 MS/s
Вграден бројач на фреквенција
Не
Мерење на напонот на функцијата
Да
TTL/CMOS излез
TTL
Вертикална резолуцијa 10 Bits
Стабилност на фреквенција 1 ppm
Должина на брановата форма 4.000
Поврзување со компјутер
USB
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.