THERMO Click Плочка

ME-ADD THRM CL
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
MIKROELEKTRONIKA
Код од Произв.: MIKROE-1197
THERMO Click Плочка, Додаток за Развојна Плочка, Конвертор за Термопар со Дигитален Излез
1.550 ден
(вклучено ДДВ): 73,81 ден
Се очекува (внесете го во кошничка да видите за колку денови)
w

THERMO Click™ е дополнителна плочка во mikroBUS™ верзија. Има интегриран MAX31855K конвертор за термопар со дигитален сигнал на излез, како и PCC-SMP конектор за К-тип на температурни сонди. MAX31855K има температурен опсег помеѓу -270 и 1372°C со осетливост од околу 41µV/°C. Има вграден 14-битен ADC конвертор. THERMO Click™ комуницира со микроконтролерот преку SPI интерфејс (Read-only). Плочката работи само на напојување од 3.3V. Исто така има и LED диода (зелена) која индицира присуство на напојување.

Апликации:
THERMO Click заедно со K-тип температурна сонда се идеална комбинација за термостати, контрола на процеси, апликации за мониторинг на температура и слично.

Карактеристики:

  • Компензација за ладен спој
  • 14-битна, 0.25°C резолуција
  • Едноставен SPI-компатибилен интерфејс (Read-Only)
  • Детектира кратки споеви на термосондата со GND или VCC
  • Интегриран PCC-SMP конектор за K-тип температурни сонди
  • mikroBUS™ верзија за полесна интеграција
  • Плочката има јасни ознаки кое го поедноставуваат поврзувањето
  • Најлесниот начин за да добиете прецизни мерења од популарните К-тип температурни сонди
Изведба
mikroBUS™ (Click Boards)
Работен Напон
3.3V
Категорија
Мерење, Конвертори
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.