RTC2 Click Плочка

ME-ADD RTC2 CL
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
MIKROELEKTRONIKA
Код од Произв.: MIKROE-948
RTC2 Click Плочка, Додаток за Развојна Плочка, Real-Time Clock
1.122 ден
(вклучено ДДВ): 53,43 ден
Се очекува (внесете го во кошничка да видите за колку денови)
w

RTC2 Click дополнителна плочка во mikroBUS™ изведба. Има интегриран DS1307  сериски Real-Time Clock (RTC). Тој претставува комплетен бинарно кодиран дигитален (BCD) часовник/календар со програмибилен излез за квадратен сигнал. Плочката користи I2C интерфејс за комуникација, и може да работи само на напојување од 5V. Плочката користи 3V/230mA литиумска батерија како "backup" напојување која обезбедува сигурна работа на колото и мерењето на времето продолжува дури и кога главното напојување на системот ќе го снема.

 

Апликации:

Плочката е идеална за апликации кои бараат часовници за реално време, календари и програмирани аларми.

 

Карактеристики:

  • Real-Time Clock (RTC) кој брои секунди, минути, часови, датум, месец, ден во неделата, и година со функција за престапна година и четиригодишен календар
  • DS1307 чип за реално време со стандарден I2C интерфејс
  • Програмибилен излез за квадратен сигнал
  • mikroBUS™ изведбата ја олеснува интеграцијата
  • Поддржана во сите компајлери на mikroElektronika
  • Препрограмираните примери штедат време при развојот
Изведба
mikroBUS™ (Click Boards)
Работен Напон
5V
Категорија
RTC
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.