SHT1X Плочка

ME-ADD SHTH1X/B
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
MIKROELEKTRONIKA
Код од Произв.: MIKROE-430
SHT1X Плочка, Додаток за Развојна Плочка, SHT11
695 ден
(вклучено ДДВ): 33,1 ден
Се очекува (внесете го во кошничка да видите за колку денови)
w

SHT1X Board содржи дигитален сензор за температура и влажност на воздухот SHT11. Овој сензор користи уникатен капацитивен елемент, кој се користи за мерење на релативната влажност на воздухот, додека пак температурата се мери со т.н. "band-gap" сензор. Сензорот има вграден двожичен сериски интерфејс и напонски регулатор, па може многу лесно да се интегрира во било кој систем. Плочката има IDC10 конектор и DIP преклопник за одбирање на тип на микроконтролер, кој во моментот го користите на вашиот развоен систем.

Плочката е погодна за уреди кои бараат брзо и прецизно мерење на влажност и температура.

 

Карактеристики:

  • 14-битна резолуција на внатрешниот аналогно-дигитален конвертор
  • Мала потрошувачка во "standby", 400nA max
  • Комуникација преку I2C интерфејс
  • DIP прекинувачите овозможуваат лесно поставување на комуникациските пинови според користениот микроконтролер
  • Компатибилна со сите развојни системи со MikroElektronika
  • IDC10 конекторот овозможува лесна конекција со периферни уреди
  • Препрограмираните примери заштедуваат време при развојот
  • Подржана во сите компајлери на MikroElektronika
Изведба
IDC10
Работен Напон
5V
3.3V
Категорија
Мерење, Конвертори
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.