Термовизиска камера за детекција на повишена телесна температура

FOTRIC 226B
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
FOTRIC

Plug&Play комплет  (термовизиска камера + софтверска апликација) за употреба кај апликациите за детектирање на повишена  телесна температура.

277.350 ден
(вклучено ДДВ): 42.307,63 ден
Б.Исп.одЛагер
w

FOTRIC 226B е автоматска термовизиска камера базирана на алгоритми на вештачка интелигенција, првенствено наменета за употреба за апликациите за детекција на  зголемена телесна температура.

Камерата, заедно со софтверската апликација WLIR е совршено решение за скрининг на телесна температура на човечкиот фактор кој циркулира  во банки, болници, влезови на големи компании, аеродроми, пристаништа и сл.

 

Карактеристики:

 

 • Автоматска детекција на лице за спречување на лажни аларми. FOTRIC 226B е камера базирана на модул за детекција на лице со вештачка интелигенција. После детекцијата, камерата автоматски го заклучува секое лице и изведува мерење на температурата. На тој начин интелигентно се елиминираат изворите на повисока температура( на пример други лица, топол напиток и сл).
 • Автоматско зачувување на слика со детектирана повишена телесна температура, за понатамошна статистика и анализа. Интелигентен алгоритам за калибрација на температурата за спречување на лажни отчитувања
 • Софтверската апликацијата WLIR има вграден алгоритам за калибрација на температурата на телото, преку кој камерата "учи" на основ на детектираните  температури на лицето во различни сценарија. На тој начин таа го прилагодува прагот на алармирање во реално време во корелација со промените во температурата на околината. Така се спречуваат евентуалните грешки на детектирана повишена температура поради утринските или ноќните температурни разлики
 • Автоматско генерирање на статистика од мерењата, за превенција и контрола на епидемија. За време на процесот на мерење, Fotric 226B може автоматски да го брои скенираните луѓе и бројот на детектираните сомнителни случаи со повишена телесна температура
 • Автоматско алармирање за брза дијагностика на лице место. При детекција на повишена телесна температура, Fotric 226B автоматски ќе емитира аларм, а во рамката на  детекција со црвена боја ќе бидат прикажани точките со повишена температура. Притоа апликацијата WLIR автоматски ќе ја сними и сликата во меморија на РС.


 
Комплетот содржи:

 • термовизиска камера
 • DC адаптер
 • USB кабел 2m
 • USB кабел за продолжување од 10m
 • сертификат за калибрација
 • картичка за гаранција
Температурен опсег 20 - 60 °C
Термичка чувствителност (NETD) 50 mK
Резолуција на IR детектор 384 x 288 pix
Просторен агол (FOV) 28 x 21 °
Точност 2 %
Брзина на освeжување на слика 50 Hz
Можност за додавање на леќи
Не
Напојување (DC) 11 - 12.5 V-DC
Процесен излез
Не
Комуникација со РС
USB
Маса 560 g
IP заштита
IP40
Дополнителна Опрема
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2020 Loging Electronics. All rights reserved.