Микроконтролер

PIC16F88-I/P
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
MICROCHIP

8-битен CMOS микроконтролер,

Flash 4K, RAM 368B, 20MHz, 18-DIP.

295 ден
(вклучено ДДВ): 14,05 ден
На лагер
w

PIC16F88 е CMOS микроконтролер кој спаѓа во групата на RISC микропроцесори, има мала потрошувачка и одлична брзина.

PIC16F8xx фамилијата користи Harvard-архитектура во која пристапот од CPU до програмската и податочната меморија се одвива по посебни магистрали. Овој пристап значително ја подобрува брзината и ефикасноста на микроконтролерот за разлика од von-Neumann архитектурата каде постои само една магистрала. Раздвојувањето на програмската и податочната меморија дозволува должината на инструкциските зборови да биде различна од 8 бита.

Така, кај оваа фамилија на микроконтролери се користат вкупно 35 инструкции кои се извршуваат во еден такт-циклус. Инструкциите се 14-битни.

Исто така, кај оваа фамилија, програмската меморија е од Flash-тип, што значи дека микроконтролерот може да се програмира повеќе пати.

Магистрала
8-bit
Фамилија
PIC16
Големина на инструкција
14 Bits
Инструкциски Сет 35 Instructions
Тип на меморија
FLASH
Програмска меморија 4.096 Words
Брзина на CPU 5 MIPS
Макс. фреквенција 20 MHz
RAM меморија 368 Bytes
EEPROM меморија 256 Bytes
Тајмери (8-bit) 2
Тајмери (16-bit) 1
ADC канали 7
ADC резолуција 10 Bits
Компаратори 2
CCP/ECCP модули 1
SPI модули 1
I2C модули 1
USART модули 1
Внатрешен осцилатор
0.031 - 8 MHz
Интегриран ICD дебагер
Да
Влезно/Излезни пинови 16
Тип на куќиште
PDIP
Број на пинови
18
Работен напон
2.0 - 5.5 V
Температурен опсег
-40 до +85 °C
Дополнителна Опрема

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2019 Loging Electronics. All rights reserved.