Шотки диода

BAT46.
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
SGS Thomson

Шотки (Schottky) диода,

100V, 0.15A, DO-35.

20 ден
(вклучено ДДВ): 3,05 ден
Б.Исп.одЛагер
w

Шотки (Schottky) диода претставува полупроводничка диода со мал пад на напон во директна насока и многу голема брзина на прекинување.
Метал-полупроводник спојот е формиран помеѓу соодветен метал и полупроводник формирајќи шотки бариера (наспроти спојот полупроводник-полупроводник кај конвенционалните диоди). Типични метали кои се користат се молибден, платина, хром или волфрам, и одредени силикати како на пр. паладиум силикат или платина силикат; а полупроводникот типично е N-тип силициум. Металната страна се однесува како анода додека N-тип полупроводничката страна се однесува како катода на диодата. Оваа шотки барира резултира со многу брзо прекинување и многу мал пад на напон. Нормална силициумска диода има пад на напон од околу 0.6–1.7V, додека шотки диодата има пад на напон од околу 0.15–0.45V.

Макс. Инверзен напон 100 V
Макс. Струја во директна насока (If) 0,15 A
Куќиште
DO-35
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2022 Loging Electronics. All rights reserved.