Зенер Диода 1.3W

1.3W 22V
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Код од Произв.: ZD 1.3W 22V
Зенер Диода, 22V, 1.3W, DO-41
9 ден
(вклучено ДДВ): 1,37 ден
Б.Исп.одЛагер
w

Зенер диода е диода која овозможува струјата да тече во директна насока на ист начин како и идеална диода, но исто така овозможува течење на струјата во обратна насока доколку напонот е повисок од одреден напон познат како пробивен напон или "зенеров напон".

Зенер диодите најчесто се користат како напонски референци и шант регулатори за да го регулираат напонот во мали електронски кола. Кога е поврзана паралелно со извор на променлив напон, така што ќе биде обратно поларизирана, зенер диодата спроведува кога напонот ќе биде поголем од пробивниот напон на диодата. Од тој момент, ниската импеданса на диодата го одржува напонот на нејзините краеви на таа вредност.

Пробивен напон 22 V
Макс. моќност на дисипација
1.3 W
Куќиште
DO-41
Коментари (0) Напишете коментар

Слични производи
Фокус кон купувачот Сакаме да се осигурaме дека корисникот е во центарот на вниманието.   Бесплатна техничка поддршкаАко нешто тргне наопаку, ние сме тука, подготвени да Ви помогнеме!   Најширок избор Преглед на сите брендови, вклучувајќи Fluke, Mikroelektronika, Knipex, Logitech...   Погодност Флексибилни опции, вклучувајќи го превозот до домот при испорака.

 

 

За нас

 

Производи
Мултимедија Електронски Компоненти Мерна опрема
Политики 

 

Електронски билтен 
Бидете информирани за новитети и добивајте купони за попусти!
© 2013-2022 Loging Electronics. All rights reserved.